Our Blog

Chico & Rita (2010)

Chico_RitaChico y Rita (2010)

Reżyseria: Tono Errando , Fernando Trueba , Javier Mariscal

Chico & Rita jest animowaną opowieścią o tragicznej miłości kubańskiego pianisty z rozwijająca swoje skrzydła lokalną wokalistką. Akcja zaczyna się w roku 1948 w La Hawanie, która wówczas była kolebką radości, muzyki, tańca i fascynującej -szczególnie dla amerykanów – kubańskiej kultury.
Film ten oparto nie tylko na faktach związanych z samą historią kochanków lecz dokonano także dogłębnej analizy ówczesnej architektury miast, w jakich akcja się toczy. Widz podróżuje wraz z bohaterami od kameralnej, swojskiej Hawany do ekskluzywnego Paryża, dynamicznego Nowego Jorku czy też do pachnącego sukcesem Hollywood. Podróż w czasie jest natychmiastowa lecz nieprędko dobiegnie końca.
W tym filmie nie ma wartkiej akcji, spektakularnych efektów czy przepychu. Dominuje skromność, prostota przekazu i magnetyzm wiszący w powietrzu. Dlatego też produkcja ta wymaga od widza więcej cierpliwości i spostrzegawczości, w porównaniu do typowego love story.
Niezwykle zmysłowe sceny erotyczne, ognisty temperament kochanków, ich bezpośredniość a jednocześnie bezsilność w zetknięciu z okolicznościami losu – wszystko to rozbudza w widzu bogaty wachlarz uczuć i emocji.
Wyróżniającym się elementem filmu jest również jego animacja. Bohaterowie nie są cukierkowi ani nawet klasycznie ładni – są wręcz celowo przerysowani i nieco nieproporcjonalni. Mają bardzo uwydatnione usta i nosy, a w przypadku Rity dość duże biodra w stosunku do talii.
Słodko-kwaśny smak całej miłosnej historii w dużym stopniu nadaje muzyka. Jazz, cubop, mambo czy samba z jednej strony wprawiają w doskonały nastrój, z drugiej zaś potęgują uczucie goryczy związane z losami bohaterów.
Ta historia ukazana jest w krzywym zwierciadle. Pokazuje jednak równie skrzywioną (i krzywdzącą) ówczesną rzeczywistość kubańskich artystów.

 Monika Charytonowicz
Zespół Coco Caribe ©

Comments ( 1 )
 • genten 財布 says:

  Greetings from Los angeles! I’m bored to tears at work so I
  decided to check out your site on my iphone during lunch
  break. I love the knowledge you present here and can’t wait to
  take a look when I get home. I’m shocked at how fast your blog loaded on my
  phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, good site!

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *