Our Blog

Afrocuba en Varsovia – afrokubańskie warsztaty taneczne w Warszawie

DSCN8815

 5. i 6. kwietnia 2014 odbył się pierwszy w 100% afrokubański event w Warszawie – Afrocuba en  Varsovia. Były to 2 dni afrokubańskich warsztatów tanecznych i bębniarskich z udziałem  największych afrofreaków w kraju. Uczestnicy mieli okazję przenieść się w karaibski świat, tańcząc  m.in. rumbę, orishas, palo czy ararę oraz dając upust swojej energii grając na bębnach congi i bata.  Co więcej, nie zabrakło nocnego szaleństwa na parkiecie podczas dwóch imprezy z pokazami i                spektaklem tanecznym Afrocuba de Aca.

Coco Caribe wzięło czynny udział w tym evencie, ucząc się gry na congas. Te kubańskie instrumenty, nazwane również Tumbadoras, składają się z wydrążonych bębnów o pojedynczej membranie. Początkowo były robione z wydrążonych kłód, na które naciągano krowią skórę. Obecnie wyrabiane są one z włókna szklanego lub drewna. Współczesne bębny conga wyposaża się w masowo produkowane membrany oraz metalowy osprzęt (więcej na: www.conga.pl).

Dwugodzinne warsztaty prowadził znakomity muzyk i tancerz – Nikodem Bąkowski. Atmosfera zajęć była rewelacyjna i energetyczna. Nie trudno się dziwić, bowiem styl muzyczny conga towarzyszy paradom i tańcom zwanym Comparsa. Podczas warsztatów poznaliśmy wiele rytmów, m.in. usłyszeliśmy jak brzmi Conga Habanera oraz Conga Santiaguera, które są wersją kubańskiego rytmu karnawałowego, granego w tych właśnie miastach.

Gra na bębnach wymaga świetnego poczucia rytmu, wytrzymałych dłoni, umiejętności pracy zespołowej i słuchania siebie nawzajem. Jest to głośne i wymagające skupienia zajęcie lecz polecamy je wszystkim, którzy pragną zatracić się w rytmie i oderwać na chwilę od chaosu rzeczywistości.

Monika Charytonowicz
Zespół Coco Caribe ©

Comments ( 0 )

    Leave A Comment

    Your email address will not be published. Required fields are marked *